Nesprávné způsoby argumentace (2. část)

7. ledna 2017 v 22:40 | miriabel |  oblíbené
Sugestivní otázka
Zeptáme se tak, že nám adresát nemůže odpovědět bez toho, aniž by na něj padla vina.

Sugestivní otázky jsou pro jejich štvavý charakter používány ke zmaření racionální debaty. Dotázaný je nucen se bránit, rozčílí se nebo je vyveden z míry.

Příklad: Grace s Helen byly obě zamilovány do Brada. Jednoho dne, když Brad poslouchal jejich rozhovor, se Helen zeptala Grace: "Ty už jsi měla nějaké problémy s drogovou závislostí, co?


Obrácené důkazní břemeno
Důkazní břemeno leží na tom, kdo něco popírá.

Důkazní břemenomá ležet na tom, kdo něco tvrdí, ne na tom, kdo něco popírá. Neschopnost nebo neochota tvrzení vyvrátit jej nečiní platným ani důvěryhodným. Musíme si ale uvědomit, že si nikdy nemůžeme být ničím jistí. Proto musíme každý výrok posuzovat podle dostupných důkazů. Zamítnutí tvrzení jen proto, že nebylo prokázáno nade vší pochybnosti je také chybný způsob uvažování.

Příklad: Bertrand prohlašuje, že se čajová konvice momentálně nachází na oběžné dráze mezi Zemí a Marsem.Jeho výrok je pravdivý, protože mu nikdo nemůže dokázat opak.

Dvojsmysl
Používáme dvojsmyslnost nebo nejednoznačnost jazyka k tomu, abychom zkreslili pravdu nebo uvedli posluchače v omyl.

Politici mluví často nejednoznačně. Pokud se média začnou zabývat tím, co vlastně řekli, omluví se, že se nevyjádřili technicky přesně. Používání dvojsmyslů a nejednoznačné vyjadřování je skutečně závadějící, proto se taktéž řadí mezi argumentační klamy.

Příklad: Soudce se zeptal obžalovaného, proč nezaplatil pokutu za parkování. Obžalovaný odpověděl, že by neměl být nucen zaplatit pokutu. Na značce stálo: "Fine for parking here", tak si přirozeně myslel, že je "Fajn zde parkovat".
Vysvětlení: Fine je v angličtině pokuta i dobrý, pěkný, v pořádku...


Klam hazardního hráče
Věříme ve statistickou provázanost na sobě nezávislých jevů.

Hráči rulety věří, že padla-li 10x po sobě červená, následovat bude pravděpodobněji černá. Každý spin kola je ovšem absolutně nezávislý na předchozích kolech. Šance je pokaždé 50/50.
Dá se říci, že tento běžný klam napomohl vzniku celého města v Nevadské poušti v USA.

Příklad: V ruletě padla 6x po sobě červená. Greg proto sázel na černou, byl si téměř jist, že příště už to musí být prostě černá. Připravil se o veškeré úspory.

Je to populární
Odvoláváme se na oblíbenost nebo na skutečnost, že to dělá mnoho lidí. Latinský název pro tento způsob chybné argumentace je argumentum ad populum.

Vada tohoto argumentu tkví v tom, že popularita myšlenky nemá žádný vliv na její platnost.

Příklad (můj, "originální" se mi zdál těžko pochopitelný): Mnoho lidí říká, že je Linux těžce ovladatelný operační systém. Tím pádem to bude pravda. Raději zůstanu u Microsoftu, i když mi absolutně nevyhovuje.

Odvolání se na autoritu
Bude tomu tak, protože si to myslí autorita (vzor, člověk, který má nějakou moc).

Je důležité poznamenat, že by tento klam neměl být používán ke zneplatnění tvrzení expertů nebo vědeckých konsenzů.
Odvolávání se k autoritě nečiní argument platným. Na druhou stranu není ani rozumné názory a zjištění odborníků ignorovat, jelikož mají prokazatelně hluboké znalosti týkající se daného tématu. To neplatí v případě, kdy jsou naše znalosti srovnatelné a/nebo máme stejný přístup k empirickým důkazům jako oni.
Nicméně i vědec, odborník či orgán požívající autoritu se může zmýlit. Autorita osoby sama o sobě nemá vliv na pravdivost jejího tvrzení.

Příklad: Bob nebyl schopen obhájit svůj postoj k evoluci, odvolal se proto na známého vědce, který jeho názor sdílí.

Celek a část
Předpokládá se, že co platí pro jednu část celku, platí automaticky pro celek obecně nebo jeho ostatní části a co platí pro celek, je aplikovatelné také na jeho jednotlivé části.

A často tomu tak opravdu je. Rozdíl mezi omylem a výrokem je v podložení našeho tvrzení kvalitními důkazy. Pozorujeme konzistenci jevů a máme tendenci ji hledat i tam, kde není.

Příklad: Daniel byl předčasně vyspělý. Měl rád logiku. Z toho, že atomy jsou očima neviditelné a jeho tělo se z atomů skládá, vyvodil, že je taktéž neviditelný. Hru na schovku prohrál.

Odvolání se na pravost - nepravý Skot
Na kritiku tvrzení nebo jeho nepodloženosti reagujeme zpochybněním pravosti jasných důkazů.

Naši domněnku máme za nezpochybnitelnou, nezáleží na tom, jak přesvědčivé jsou důkazy, jednoduše posuneme mantinely tak, abychom důkaz, který se nám nehodí, vyloučili z množiny důkazů, které jsou pro dané tvrzení relevantní. Jedná se o typ post-racionalizace. Slouží k tomu, abychom se vyhli oprávněné kritice našich argumentů.

Příklad: Angus říká, že Skoti si nesladí ovesnou kaši. Lachlan na to poznamená, že je Skot a sladí. Angus běsní: "Žádný OPRAVDOVÝ SKOT ovesnou kaši nesladí!"

Genetický klam
Hodnotíme na základě původu.

Tento klam se vyhýbá argumentaci tím, že přesouvá pozornost na původ věci či osoby. Jedná se o podobný klam jako ad hominem - argument k člověku (uveden v 1. části nesprávných způsobů argumentace) v tom, že využívá stávajícího negativního vnímání k tomu, aby znevážil protiargument, aniž by uvedl skutečý důvod, proč znevážený protiargument postrádá opodstatnění.

Příklad: Senátor byl v médiích obviněn z braní úplatků a korupce. Řekl, že média jsou velmi nedůvěryhodná a měli bychom si dávat pozor na to, čemu z toho, co je v nich prezentováno, uvěříme.

Černobílé nazírání
Představujeme dvě varianty jako jediné možné, ve skutečnosti ale existuje variant více.

Tato zákeřná taktika se jeví jako logický argument. Při bližším zkoumání ale zjistíme, že existuje více variant než jen "černá" a "bílá", které nám oponent předkládá jako jediné možné. Není jenom "buď/anebo".Binární, černobílé, myšlení nezohledňuje širokou škálu proměnných, podmínek a kontextů, za kterých by se mohly objevit i další eventuality.
Argument je zavádějícím způsobem "osekaný" a racionální debata znemožněna.

Příklad: Vůdce řekl lidem, že budou buď na jeho straně, nebo na straně nepřítele.

---------------
Zdroj: thou shalt not commit logical fallacies. your logical fallacyis [online]. RICHARDSON, J.; SMITH, A.; MEADEN, S.; CREATIVE, F., (c) 2017 [cit. 6. 1. 2017]. Dostupné z: https://yourlogicalfallacyis.com/ .
Všechny uvedené argumentační klamy najdete tedy v angličtině na stránce: https://yourlogicalfallacyis.com/, ze které jsem je volně přeložila.
Pokud byste chtěli vidět všechny klamy pohromadě, klikněte ZDE.
O první polovině se dočtete v předchozím článku.
Pokud jste se dostali až na konec, který argumentační klam používáte Vy? Usmívající se
 


Komentáře

1 Baryn Baryn | Web | 9. ledna 2017 v 21:39 | Reagovat

Tak jsem dočetla první i druhou část. :D Doufám, že se většině vyhýbáma, le vím, že občas k něčemu sklouznu... třeba k "Argumentu k člověku" nebo "Přelíčení", to je mi docela blízké. :D

"Obrácené důkazní břemeno" mi přijde jako kámen úrazu u náboženství... nemůžeme nijak potvridt, že Bůh existuje, ale ani to, že neexistuje.

"Je to populární" je podle mě hodn rošířený jev mezi všemi lidmi. Nemyslím, že to tak moc souvisí s argumentací, jako spíš s přesvědčením. A co se Linuxu týče, tak jsem se nedávno mohla na vlatsní kůži přesvědčit, ež jeto fakt sviňárna... ale věřím, že pro nějakého über programaátora dobrá věc. :D

"Nepravý Skot" mě pobavil. :D Podle mě  se tohodně často používá ve fandomech a hudebních stylech. Třeba když laik řekne "Každý metalista je satanista" a pak se nedokáže smířits tím, že existují i metalisti nesatanisti. :D

"Černobílé nazírání" je taky zajímavý fenomén... hodně jsem to řešuili s přáteli loni v rámci nějaké jejich psychologie. Nevím, nechodím na jejich školu, ale tohle mě dost zaujalo.

Tohle jsou dobré články. :) Zjaímavé. A líbí se mi ty příklady, jsou smysluplné a dobře se z nich chápe situace.

2 an an | Web | 13. ledna 2017 v 21:08 | Reagovat

Já osobně si myslím, že nepoužívám žádný klam. Problém je spíš v tom, že to, co řeknu, tak i myslím. Ale lidi mají to berou buď nedoslovně, nebo mi nevěří (a pak se diví). I když je fakt, že třeba s mou pamětí asi můžu klamat, protože jisté historky vyprávím pokaždý lehce, ale jen lehce, odlišně.

3 miriabel miriabel | Web | 14. ledna 2017 v 20:24 | Reagovat

Baryn, udelalo mi obrovskou radost, ze se Ti tyhle dva clanky libily a dokonce jsi je peclive procetla cele!:))

S temi metalisty to je presne. Ja  posloucham rock a metal, ale zaroven chodim rada v ruzove, ne porad, ale je to jedna z mych oblibenycch barev... A mnohokrat se mi stalo, ze na me nekdo koukal a nechapal, jak nekdo jako ja muze poslouchat tvrdou hudbu, kdyz podle obleceni by me tipoval na pop... :D

Ja mam Linux Elementary a je hodne podobny jako macOS, i kdyz o neco slozitejsi a ne tolik uzivatelsky prijemny :)) hlavne jede hodne rychle..:) Ale ze zacatku to chtelo hodne odvahy, naucit se pouzivat prikazovy radek pro operace, pro ktere staci v macu ci win par klikancu mysi :D
Nicmene po tom, co jsem ho nastavila, jede zatim spolehliveji nez windows a oproti desitkam se mi zda logictejsi :)

4 miriabel miriabel | Web | 14. ledna 2017 v 20:29 | Reagovat

An, s temi historkami mam taky problem. Nekomu neco reknu, pak zjistim, ze jsem lehce pozmenila skutecnost a mam vycitky svedomi, ze jsem lhala :D nastesti je tomu tak malokdy...:)

Ja si myslim, ze co popisujes neni problem, ale prednost, jenomze nejak nekompatibilni s dnesnim svetem. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.