Agatha Christie, Vlastní životopis - vybrané citace

28. prosince 2016 v 22:22 | miriabel |  oblíbené
"Kdykoli jsem se probudila, měla jsem pocit, který je podle mě přirozený u každého, totiž radost, že žiju. Netvrdím, že si ji přímo uvědomujete - to ne -, ale jste na světě, žijete, otvíráte oči a je tu další den; jakoby další krok na vaší cestě do neznáma. Na té nesmírně vzrušující cestě, jíž je váš život. Ne že by to musel být život plný vzrušení, ale nutně je vzrušující pro vás, protože je to váš život. Je to jedno z velkých tajemství existence, užívat daru života, který vám byl dopřán."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 143.

Agatha Christie jako holčička
© Dodd, Mead Publishing House, zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Agatha_Christie_as_a_child_No_1.jpg


"Před očima mám jednu tamější učitelku... najednou se rozhovořila o životě a o náboženství... "každá z vás - si prožijete chvíli, kdy budete propadat zoufalství. Dokud člověk neprožije zoufalství, neví, co je to být křestaň, a také není opravdový křesťan, nechápe křesťanský život. Abyste byly křesťankami, musíte prožít a vyrovnat se s takovým životem, jaký prožíval a s jakým se vyrovnával Kristus; musíte se z něho radovat, jako se radoval on; být šťastny jako on při svatbě v Kanán; znát vyrovnanost a štěstí, jaké skýtá štěstí v souladu s Bohem a boží vůlí. Ale musíte také poznat stejně jako on, co to je, zůstat v getsemanské zahradě sám, cítit, že vás všichni vaši přátelé opustili, že se od vás odvrátili ti, k nimž chováte lásku a důvěru, že vás opustil sám Bůh. Potom se upněte k víře, že to není konec. Pokud milujete, budete trpět, a pokud nemilujete, nechápete smysl křesťanského života."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 165-166.

"Je to největší škoda, když člověk něco poznává nebo se o tom dovídá v nepravou chvíli."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 189.

Agatha Christie
Zdroj: http://agathachristie.wikia.com/wiki/Main_Page

"Po celý život po jeho boku hodně trpěla, neboť pro takovou lásku, jako byla ta její (Má pozn.: jedné ze známých A. Christie), musí být žárlivost k neunesení. Ale myslím, že jí to stálo za to. Mít pro jediného člověka takovou vášeň, že vám vydrží na celý život, to je velký dar, ať už vás to stojí sebevíc trpělivosti.
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 203.

"Přátelé se v životě člověka dělí na dvě kategorie. První jsou ti, s nimiž se setkává ve svém prostředí; sbližuje vás to, co děláte. Je to s nimi jako ve starodávném průpletu. Objeví se, projdou vaším životem a zmizí, a vy projdete jejich životem a také jim zmizíte. Některé si zapamatujete, na jiné zapomenete. Potom jsou přátelé, o nichž se dá říci, že si je člověk vybral - není jich mnoho -, s nimiž vás svede dohromady opravdový oboustranný zájem a kteří, pokud okolnosti dovolí, vašimi přáteli zůstanou na celý život."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 210.

"Při pracích v domácnosti jsem si mohla dokonale duševně odpočinout. Robert Graves mi jednou řekl, že mytí nádobí patří k činnostem, které nejvíc napomáhají tvořivému myšlení. Domácí práce mají svou monotónnost - vyžadují aktivitu do té míry tělesnou, že se člověk po duševní stránce uvolní, může se zcela odpoutat a oddávat se svým myšlenkám a nápadům."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 357.

Agatha s dcerou Rosalind
Zdroj: https://www.geni.com/people/Rosalind-Hicks/6000000009129338125

"Co si mám počít, abych vymazal
vzpomínky z duše? Z očí?

psal Keats. (Má pozn.: John Keats byl anglický romantický básník.) Ale je člověk zapuzovat? Odhodlá-li se pohlédnout zpět na cestu, jíž byl jeho život, má právo pomíjet, nač vzpomíná nerad? Nebo je to zbabělost?
Asi by se měl letmo ohlédnout a říci si: "Ano, i tohle je součást mého života; ale je to odbyté. Je to jedna z nitek na goblénu mé existence. Musím ji respektovat, neboť je součástí mého já. Ale není třeba se u ní zdržovat."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 397.

"Tak po nemoci následoval žal, zoufalství a zlomené srdce. Není třeba se tím zabývat. Rok jsem se vzpírala v naději, že se Archie změní. Ale nezměnil se. Tak skončilo mé první manželství."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 400.

"Když vám někdo ublíží, je velice důležité nevzpomínat na šťastné chvíle. Na smutné chvíle si vzpomínat můžete - to nevadí, ale jakmile se vám připomene nějaký šťastný den nebo šťastný zážitek - je to něco, co vás skoro nadobro zlomí.
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 401.

"Právě od něho (Má pozn.: Přítel A. Christie) jsem se vlastně naučila uvažovat o čase - něco, co mě nikdy ani nenapadlo; tedy nijak jinak než osobně. On sám připisoval času a časovým relacím neobyčejný význam. "Jakmile berete na vědomí čas a věčnost, přestanou se vás osobní záležitosti tolik dotýkat. Smutek, utrpení, všechny dočasné otázky života se jeví v úplně jiné perspektivě."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 429.

"Všichni jsme stále tíž lidé, jako jsme byli ve svých třech, šesti, deseti či dvaceti letech. Jací opravdu jsme, bylo patrně lépe vidět v našich snad šesti sedmi letech, neboť tenkrát jsme ještě nepředstírali, zatímco ve dvaceti se tváříme, že jsme jiní, abychom drželi krok s tím, co se momentálně nosí. Je-li v módě intelekt, stává se z vás intelektuálka, jsou-li děvčata lehkomyslná a povrchní, jste i vy dívka lehkomyslná a povrchní. Ale jak život plyne, je čím dál únavnější si zachovávat charakter, který jste pro sebe vymysleli, vrátíte se ke své individualitě a začnete být den ode dne víc sami sebou. Lidi kolem vás to někdy uvádí do rozpaků, ale pro osobu, o niž jde, je to velké ulehčení."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 463.

"Věrnosti si asi vážím skoro víc než kterékoli jiné ctnosti. Věrnost a odvaha jsou dvě nejkrásnější vlastnosti. Jakákoli odvaha, ať už fyzická či morální, ve mne vyvolává nejhlubší obdiv. Je to jedna z nejdůležitějších ctností, které je třeba uvádět v život. Máte-li vůbec sílu žít, mějte sílu žít s odvahou. Je to nutnost."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 466.

"Sama bych podle svých běžných poznatků o životě řekla, že kde není pokory, tam lidé hynou."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 497.

"Instinkt není neomylný. Člověk tolik touží neublížit tomu, koho má rád - nedopustit se ničeho, co by mu mohlo ublížit. Cítí, že snad ví, ale jistotu nemá nikdy."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 571.

"Někdy mám dojem, že nedoceňujeme tu druhou ctnost, jíž si v oné trojici - víra, naděje, láska - tak zřídka všímáme. Víry jsme měli, zdá se, přespříliš - v zájmu víry můžete být zahořklí, tvrdí, neúprosní; víry můžete zneužít. U lásky v hloubi srdce prostě víme, že je to hlavní. Ale jak často skutečně zapomínáme, že tu je také naděj, a že se tak málokdy nad ní zamýšlíme? Jsme hotovi si příliš brzy zoufat, jsme hotovi říkat: "Jaký má smysl něco dělat?" Naděje je ctnost, jíž bychom měli právě v naší době a věku věnovat největší pozornost."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 572-573.

"A protože všechno, co bylo, ve věčnosti trvá..."
CHRISTIE, A. Vlastní životopis. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1987, s. 605.
 


Komentáře

1 newkax newkax | Web | 28. prosince 2016 v 22:51 | Reagovat

Krásné, ten první citát se mi moc líbí.
Prý si psala téměř až do smrti s nějakou Češkou. Poslední dopis psala jen pár dní před svou smrtí.

2 Melanie Melanie | Web | 29. prosince 2016 v 3:13 | Reagovat

[1]: Jo, prý podle ní napsala postavu Olgy Seminoffové v knize Viděla jsem vraždu.

3 Eliss Eliss | Web | 29. prosince 2016 v 8:30 | Reagovat

Byla to skvělá žena...

4 Kazimír Kraťas Kazimír Kraťas | Web | 29. prosince 2016 v 11:26 | Reagovat

Jsem zoufalý ošklivý panic se zanedbatelným IQ i délkou údu a s komplexem méněcennosti. Zoufale potřebuji vaši pozornost. Potřebuji vaše komentáře, až už utěšující či lítostivé, nebo nenávistné. Prostě potřebuji mít pocit, že se o mne někdo alespoň jednou v životě zajímá, ať už v dobrém, nebo špatném. Potřebuju to snad ještě naléhavěji než první sex, funkční pistoli, nebo preventivní proplesknutí, abych se konečně probral a přestal ze sebe dělat šulina na těch internetech.
Jedná se sice o reklamu, ale alespoň jsem upřímný, říkám to narovinu a racionálně vysvětluji důvody, proč stojím o větší návštěvnost. Krom toho - za každou jednotlivou návštěvu na mém blogu se o jednu vteřinu zkrátí čas, zbývající do ztráty mého panictví! A to se vyplatí, zvláště jste-li filantropové!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.