Bez lepku a mléka. Nedobrovolně.

15. listopadu 2016 v 23:53 | miriabel |  ulcerózní kolitida
Jak už víte z některých starších článků, nemůžu jíst lepek, mléčnou bílkovinu a (k tomu, z toho, kvůli tomu - kdo ví) mám taky ulcerózní kolitidu - chronický zánět tlustého střeva.
Byly doby, kdy jsem mohla jíst jenom maso, dušenou zeleninu, dušené ovoce - jen určité druhy - a sem tam rýži.
Ty jsou naštěstí momentálně zažehnány.
Pro ty z Vás, kteří mají podobné zdravotní problémy nebo jenom chtějí zkusit nějakou (zdravější) změnu, mám pár tipů na výrobky, které můžu bez problémů jíst. Odzkoušeno vlastním tělem :).
Píši to tady, protože sama vím, jak těžké je vůbec najít něco, co mi tělo schválí, že teda stráví. U střevních zánětů (ale i u alergií se snášenlivost některých potravin člověk od člověka liší), a to i v remisi, je bohužel hodně individuální, co kdo může a co ne, takže Vám nemohu zaručit, že to nebudete mít třeba přesně naopak :).


1.) První je tyčinka od Emca, která neobsahuje obilniny. Ovoce drží pohromadě díky slunečnicovému oleji. Pouze meruňkovou spojuje místo oleje rýžová mouka (meruňkovou jsem ale zatím nezkoušela, protože jsem ji zatím v žádném obchodě u nás neviděla).
Zdroj: http://www.topgal.cz/emco-tycinka/

2.) Úplně moc mi chybí bonbóny... sušené melouny jsou celkem obstojnou nahrážkou. Tyhle, co jím já, nejsou sířené ani cukrované, přesto dostatečně sladké.
Zdroj: http://www.vebafood.cz/Meloun-100g-bez-cukru-nesireny-d718.htm

3.) Byla jsem na horách s klukem, jehož přítelkyně měla fakt velké zdravotní problémy se střevy a žaludkem. Od něj jsem se dozvěděla, že doma mixují ořechy, aby měla jak získat potřebné chybějící vitamíny, stopové prvky a minerály. Moje střeva ořechy a semínka v nerozmixované podobě nesnášejí. Zkusila jsem teda koupit tohle:
Zdroj: http://www.sufanek.cz/produkt/21-arasidove-maslo-jemne

A ono mi to prošlo!
Krom pražených mělněných JEMNÝCH (křupavé bych neriskovala) arašídů jsem měla také mandlové "máslo" od stejného výrobce.
Pozn.: Oříšky mám pořád zafixované jako zakázané potraviny, proto arašídového másla jím stále raději pro jistotu malé množství.

3.) S kupovaným (myslím hlavně to balené) bezlepkovým pečivem mám celkem problémy. Výjimkou je ale tenhle banánovo - pohankový Bubba chleba:
Zdroj: http://bubbachleb.cz/nase-produkty/detail/bubba-pohankovy

4.) Čokolády Lindt 70%, 85%, 90% taky nesmím zapomenout. 90% Lindt obsahuje Lusk Bourbon vanilka, 85% a 70% mají v sobě přírodní aroma: Bourbon vanilka. Já rozdíl ve složení nepoznám, ale někdo by možná mohl...
Zdroj: http://www.lindt.cz/shop/znacky/excellence/excellence-90-cocoa-100g

5.) S výběrem nahrážky kravského mléka jsem měla docela problém. Mým nejoblíbenějším bylo dlouhou dobu kojenecké mléko Nestlé Althéra. Obsahuje naštěpenou mléčnou bílkovinu, která se tak stává lépe stravitelnou.
Zdroj: https://www.docsimon.cz/zbozi/nestle-althera-450g#177560462

Jenže jsem ho nemohla vypít moc a ani příliš často, protože přece jenom - ona mléčná bílkovina tam byla, byť naštěpená.

Nově jsem vyzkoušela rýžové mléko z DM drogerie. S jinými jsem dříve mívala problémy, protože obsahují zbytečně moc látek. V tomhle najdete jen rýži, olej a mořskou sůl. A nebojte se, sladké je dostatečně. Miluju cukr, ale do kakaa vyrobeného z tohohle mléka si jej dávat téměř nemusím.
Zdroj: http://www.dm-drogeriemarkt.cz/cz_homepage/dm-bio/dm-bio-produkty/dm-bio-produkty-napoje/719436/172016-ryzovy-napoj.html

6.) Dětké přesnídávky můžu skoro všechny ty, co obsahují pouze ovoce a většinou ještě kyselinu citronovou, askorbovou (vitamín C). Z těch, které v sobě mají i mouku a můžu je jíst - nenaskočí mi z nich puchýřky, mám nejraději Hami s borůvkami.
Zdroj: https://www.klubmaminek.cz/variant/product-box/clanky/hami-boruvky-200g-3d.png

7.) Kaši, kterou není třeba nijak dochucovat a ještě obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek, prodává společnost Nutricia - Nutrilon ProExpert - Při alergii na bílkovinu kravského mléka. Neobsahuje ani lepek ani sóju ani mléko.
Zdroj: https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001120718530?gclid=CJmflP_xr9ACFUa3GwodIJkEpg

8.) A nakonec Vám doporučím ještě přepuštěný máselný tuk ghee. Bavíme se o bezvodém máselném tuku, který vzniká dlouhým a pomalým škvařením másla, při kterém se "vyčistí" od mléčné bílkoviny, laktózy a vody - oddělí se. Na stránkách proalergiky.cz se ovšem uvádí, že ghee mléčnou bílkovinu obsahuje, avšak pouze v minimálním množství - 0 - 0,05 g/100 g. Jinde na internetu se dočtete, že ghee je zcela bez mléčné bílkoviny. Já jej můžu...
Zdroj: https://www.klubmaminek.cz/variant/product-box/clanky/hami-boruvky-200g-3d.png

Čím více toho zkouším, tím více zvládnu. Tak se taky nebojte :) Ale samozřejmě hlavně poslouchejte své tělo (a ne mě :) ), ono si samo řekne, co v danou chvíli potřebuje...

A někdy příště: Oblíbená pití. Tam už nepůjde ani tak o lepek (mléko už vůbec ne), spíše o množství chemie, kterou moje UC ještě snese... :)
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 16. listopadu 2016 v 9:03 | Reagovat

Ráda bych vyzkoušela, ale obávám se že to bude dost drahé...

2 miriabel miriabel | 16. listopadu 2016 v 19:22 | Reagovat

[1]: To bohuzel oproti "beznym" potravinam je :(

3 an an | Web | 16. listopadu 2016 v 20:09 | Reagovat

Taky jsem na bezlepkové dietě. Ty ceny jsou fakt příšerný. Člověk je nemocný a ještě do toho, aby byl i chudý.

4 hedd hedd | Web | 16. listopadu 2016 v 20:32 | Reagovat

Zajímavé! Něco z toho bych ráda vyzkoušela, ač (naštěstí) žádnou poruchou/nemocí netrpím. :)

5 Elis Elis | Web | 17. listopadu 2016 v 8:54 | Reagovat

Já naštěstí tyto problémy nemám, ale máme to v rodině a vím jak je to těžké, zkuste se podívat na dietu podle krevních skupin, může to hodně pomoci zlepšit zdravotní stav...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.