Idoly let minulých (i současných?) - I. část

22. února 2010 v 22:54 | miriabel |  názory
Sissi, manželka rakousko-uherského panovníka Františka Josefa I., byla bavorskou princeznou z rodu Wittelsbachů a později, díky sňatku, rakouská císařovna. Fakta o jejich životě a vládě se dočtete na většině stránkách, které se zabývají historií nebo je najedete na všemi důvěrně známé Wikipedii.
Nechci tvořit článek plný obecných informacích, které obsahuje každá učebnice dějepisu a většina je stejně dávno zná, jen připomenout její osobu. Pro svět hodně znamenala. Dneska se pro mnohé náctileté stane modlou každá

Soubor:Empress Elisabeth of Austria, 1864.jpg

modelka, která se prošla jednou po mole a nápadně ji trčí kosti či holka, která zazpívala někomu-přebranou písničku v Superstar (nemám na mysli nikoho konkrétního, na televizi se nedívám, jenom uvádím příklad).
Chci říct, že existují tisíce hvězdiček, které jsou na miliónu plakátů, ale dohromady nic nedokázaly, nevnesly do světa nic nového.Dříve tomu bylo jinak, slavným se nemohl stát každý. Přece jenom měly dírky v sítech minulých let daleko menší průměry. Nebyla média, a tak se do veřejného povědomí prostě nedostal každý druhý.

Sissi je první známá žena, která se aktivně věnovala sportu, pořád byla v pohybu, každé ráno se nechávala sešněrovávat do korzetu a nosila kudrnaté kadeře až po zem. Z celého srdce milovala maďary, naučila se jejich řeč a velice často jedzila do tehdejších Uher. Byla zásadová.

File:Empress Elisabeth of Austria with diamond stars on her hair.jpg

Svého muže milovala, ale v momentě, kdy se dozvěděla o nevěře z jeho strany, nebyla schopna tuto slabou chvilku přejít, a tak se postupem času odcizili. František Josef I. ji ale přesto miloval. Vybral si přece právě ji, Sissi, přestože mu byla podstrkována její vzdělanější sestra Nené.
Měla strach ze stáří a tloušťky. Můžete se i dočíst, že byla první anorektičkou, ale kdo ví.

Byla krásná a to ještě podtrhalo její noblesní vystupování. Jak taky jinak, byla to přece císařovna. Zasahovala do politiky, skládala básně, jezdila na koních a uměla výborně plavat.
Svou dobou zůstala nepochopena, ale tento fakt nic nemění na tom, že v povědomí (a taky v těch nudných učebnicích :) ) setrvává napořád. Dokonce pořád stejně mladistvá a spanilá, jak si vždycky přála, protože spolu s první vráskou, která znesvětila její panenský obličej, se pomalu uchýlila do ústraní.
File:Erzsebet kiralyne photo 1867.jpg
Její život ukončil italský anarchista, který ji probodl pilníkem před cestou do ženevského přístavu. Bolest se snažila potlačit do posledních chvil a všechny okolo ubezpečovala, že se nic neděje. Zranění se nezdálo být tak vážné. Veškerá posádka počítala s lékařským ošetřením v Ženevě. Tam už ale Sissi nikdy nedojela...
fotky: wikipedia.com
 


Komentáře

1 Dreamy Dreamy | Web | 23. února 2010 v 19:20 | Reagovat

Miriabel, Sissi mě také naprosto fascinuje! Její život zahalený spoustou tajemství. Existuje o jejím životě samozřejmě spousta učených, životopisných knih, avšak četla jsem jednu, která se naprosto vymyká standartním osnovám. A nebo naopak propojuje ty historické mezery..

Napsal ji André Besson a jmenuje se Román o Sissi. Je psaná formou deníku její dvorní dámy, kterou spojuje k císařovně velice důvěrný vztah. Rozhodně stojí za přečtení. (to říká čtenářka, která si vybírá opravdu jen NĚKTERÉ tituly :))

2 ethnea ethnea | Web | 25. února 2010 v 1:51 | Reagovat

Pekne sepsane. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.