Naše svoboda končí tam, kde začínaj' práva druhého. Tak nějak to říkali, né?

16. ledna 2010 v 23:44 | miriabel |  názory
Nedávno byla před naší školou demonstrace proti potratům. Členové Hnutí Pro život ČR rozestavěli před vstupní dveře billboardy s nenarazenými rozsekanými dětmi, částmi jejich těl, všude byla vidět jen krev spojená se zoufalstvím a beznadějí.
A to mě donutilo přemýšlet. Jak bych se zachovala, kdyby se mi v břiše vyvíjel malinký tvoreček a já neměla ani maturitu. Na potrat bych nešla, nikdy. Říkám si teď, ale upřímně si tuto situaci dovedu jen těžko představit. Kam by se to dítě vlastně narodilo? Komu? Jak dlouho by spolu rodiče vydrželi?
A co dělat, když otěhotníte nedobrovolně, když jste znásilněny? Zlo oplácet zlem a nebo vychovávat dítě, jehož genetickou výbavu si lépe nepředstavovat?
Jsou to složité otázky a jedna odpověď nestačí. Lidé se na stránkách svobodavolby.cz hádají do mrtva, jak už jsem stihla spozorovat. Ale stejně k jednotnému řešení nedojdou.
Podle mě je nejdůležitějš prevence, čili morální výchova. Pobojovat proti potratům je v podstatě snaha odstranit důsledky, ale ne příčinu...
Ty billboardy byly opravdu děsivé, řekla bych nechutné. Ale jedno jim vzít nemůžeme - zobrazovaly realitu, nebyl to jen planý poplach, snaha šokovat. I když svým způsobem, ztvárněním... Důležité ale je, že si z toho většina lidí vůbec nic neodnesla, jednoduše to ignorovali. Vytěsněný problém jakoby nebyl.
A jak reagovala naše škola? Zamkla hlavní dveře, my odcházeli dvorem a napsala velkou ceduli, že s tímhle nemá nic společného.
Neměla. Jenom jsem si říkala, jaká je škoda, že nám v hodinách občanky k té hromadě sexuálních deviací a druhů ochrany nějak pozapomněli říct, co to doopravdy znamená milovat, a že vraždit je špatné...

A jaký je Váš názor?
 


Komentáře

1 leni leni | Web | 17. ledna 2010 v 0:02 | Reagovat

Jsem zásadně proti potratům. Nemáme na to právo, je to budoucí člověk. Života je potřeba si vážit. Někdo chce otěhotnět a nemůže. Ale někdy je to opravdu na vážkách, hlavně při tom znásilnění. To bych neodsuzovala, zvlášť když je to hodně mladá holka. Nejvíc mi vadí, když ženská křičí, že je to přece její rozhodnutí, že si ještě chce užívat a tak. Kdyby moje mamka byla taková, tak jsem nebyla - byla jsem totiž počatá neplánovaně a skoro nevhod. Takže kdyby moje mamka tehdy řekla, že je to přece jenom její rozhodnutí, tak bych tu teď nebyla. Byla bych potrat...

2 Chloë Chloë | Web | 17. ledna 2010 v 10:45 | Reagovat

Rozhodne si nemyslím, že potrat je dobrá vec, ale na druhej strane, nie som proti tomu. ženy by na potraty chodili tak či tak, len by sa to robilo tajne a zrejme nie tak profesionálne, a tým by možno viac žien zomrelo...
Každý by mal mať možnosť rozhodnúť sa, či potrat chce alebo nie. Je pravda, že aj to je živá bytosť. Ale stále lepšie ísť na potrat, ako nechať nech sa dieťa narodí a potom ho len tak niekde pohodiť...A to znásilnenie tiež. Alebo keď niekto otehotnie a pritom nemá šancu sa o dieťa postarať...
Je tu síce aj možnosť detského domova a náhradných rodín...ale...no...
Ale zase potrat len preto, že si žena chce užívať...no..keď si chce užívať..mala si dávať väčší pozor :D
Rozhodne je to zaujímavá téma a je tu veľa pre aj proti..

3 Luciáš Luciáš | E-mail | Web | 17. ledna 2010 v 21:27 | Reagovat

Nejde odpověděti jednoduše a na složité větné konstrukce nemám v současném rozpoložení ni pomyšlení. Spíše připojím krátkou myšlenku o školství.

Říkáš, že Vám zavřela paní ředitelka/pan ředitel (povšimněte si zachování soudobých obyčejů při oslovení, prosím) hlavní vchod? Ach, opravdu žijeme v době hluboké totality. Svoboda názoru?

4 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 19. ledna 2010 v 22:10 | Reagovat

Vražda je podle mne silné slovo, i když asi záleží na tom, kdy je potrat proveden... Můj názor je takový, že každý má svoobdnou volbu, tudíž každá budoucí matka, která otěhotní nechtěně (ať už kvůli selhání antikoncepce nebo znásilněním), tak má právo se sama rozhodnout. Za její rozhodnutí by ji nikdo soudit neměl, ať už se rozhodne si to dítě nechat či jít na potrat... Nikdo si totiž neumí představit ženu v takové situaci, dokud to sám nezažije. Lidé ale většinou nejdřív soudí, než přemýšlí...

5 Alassea C. Alassea C. | Web | 26. ledna 2010 v 16:57 | Reagovat

Rozhodně jsem proti tomu někomu do něčeho kafrat. Zákaz potratů je blbost, ale spousta žen toho zneužívá, když se nechrání a potrat mají jako zadní vrátka. je to věc každé ženy, aby se potom dokázala vypořádat se svým svědomím, že vědomě zabila své vlastní dítě.

6 ethnea ethnea | Web | 30. ledna 2010 v 5:32 | Reagovat

Nechci mluvit o potratu jako obecne veci, protoze kazdy jsme jiny, kazdy mame jine moznosti, jina prava, jine volby... Ale chci premyslet o sobe. Co bych delala ja... Uz nejsem dite, vydelavam si, ale pred nedavnem tomu tak nebylo. Vzdycky jsem si rikala, ze bych na potrat nikdy nesla. Casto mi ale hlavou bleskla myslenka, co kdyby me dite bylo vazne postizene. Dokaza bych se o nej starat? Dokazala bych mu obetovat cely svuj zivot se vsemi radostmi? Tohle nejsou prazdna slova, starala jsem se o tezce postizene deti, vim jake to je. Dokazala bych to ale na cely zivot? Dokazali byste to vy? Ja nedokazu odpoved. Nevim.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.